Je k neuvěření, že ještě před takovými deseti lety jsme překapávač častěji mohli vidět v amerických filmech než v české domácnosti. U nás se obvykle vařil „turek“. A ejhle, dnes tuhle mašinku na filtrovanou kávu najdeme skoro všude. I když se zdá, že od překapávané kávy pomalu přecházíme k espresu, mnozí si nedokážeme ráno bez hrnku té naší kávičky představit a překapávače se stále užívají a kupují.
Měsíc: Listopad 2007 (Strana 1 z 2)
V poslední době je toto téma stále více aktuální, a to hned z několika důvodů. S cílem podpory konečné spotřeby vody vyrazila do boje s distributory balených vod naše hlavní dodavatelská firma vody Veolia Water ( dříve Vivendi). Ta zadala několika společnostem úkol rozebrat jí distribuovanou vodu, a o kladných výsledcích, tedy o mnohdy větší čistotě vody z vodovodu než vody balené jsme tak nyní informováni doslova „ na každém kroku“. Informace o kvalitě vody z kohoutku tak přinášejí i největší servery jako iHNED.cz, iDnes.cz. Server priroda.cz pak přichází s jiným důvodem, proč zavrhnout nákupy vody balené – PET lahve se totiž obtížně likvidují, a jak server uvádí, průměrná rodina jich ročně vyprodukuje 36,5 kg. Na tento problém poukazuje i Martin Bursík ve svém návrhu, abychom museli platit částku zhruba 5 Kč jakožto zálohu na nákup každé z balených vod.
Jako hlavní důvody proč již nekupovat dále balené vody bývají uváděny tyto důvody: 1.) kupování balené vody je nepraktické, neboť PET láhve se problematicky dopravují domů, bez automobilu to téměř nejde a navíc finančně výhodnější jsou pouze barely o velkém objemu vody, které ženy skoro vůbec neutáhnou. 2.) Kvalita, zvláště levnějších vod, je minimálně stejná, ne-li horší než vody z kohoutku, neboť i na etiketě je nepokrytě napsáno, že je z něj stáčena. Navíc některé sodovky jsou vyrobeny stejně jako domácí sifon, jen jsou několikanásobně dražší. 3.) Argument, že vodu z kohoutku doma nepijeme, protože nám prostě nechutná, není argumentem. To mohou způsobovat příměse, které se dostávají do vody z potrubí cestou a lze je snadno odstranit filtrováním. S tím to ale není radno přehánět – pokud filtr udělá z vody vodu destilovanou, není to vhodné, ochudíme se tak o řádu zdraví prospěšných látek, které právě z vody využíváme. Stejně tak mnozí odsuzují potrubní vodu, pro velký obsah chlóru, ten ale nemá vliv na pitnost vody a navíc není problém jej nechat chvíli odstát.
Jaké máme tedy vlastně možnosti výběru pitné vody? Pitná voda nám teče z kohoutků, lze ji konzumovat jak přímo, tak přivádět do různých filtrovacích zařízení, které vyrobí vodu studenou a bublinkovou nebo do lednic, které jsou schopny vyrobit navíc i zhruba 3,5 kg ledu denně. Pokud bydlíme v blízkosti hydrantu, kudy je do vody distribuován chlór, je možné, že naše voda bude více chlorovaná, není ale závadná. Stejně tak voda tvrdá, ta je zdraví spíše prospěšná díky svým příměsím hořečnatých a vápenatých solí ( totéž o prospěšnosti ale bohužel nemohou ale říci naše domácí spotřebiče) Vodu je možné si nechat přivážet od dnes již několika společností ve velkých barelech, což je finančně výhodné a je s tím spojena minimální námaha – o distribuci se postará firma sama. Velké procento obchodů, kanceláří a firem vůbec již tuto službu využívá, hodí se ale i do domácností. V neposlední řadě je potřeba jmenovat i druhy vod balených, jejichž výrobci, i přes snahu mnohých, tvoří hlavní distributory vody. Voda balená se u nás dělí do následujících kategorií: 1.) pitná voda – na tuto vodu nejsou kladeny větší nároky než na vodu potrubní – nemusí pocházet z podzemních zdrojů a může být chemicky i fyzikálně upravována. 2.) stolní nebo též pramenitá voda – podzemní voda, která smí být fyzikálně upravována. Některé druhy jsou vhodné i pro přípravu kojenecké stravy. 3.) sodová voda – pitná voda sycená oxidem uhličitým. Jak již bylo zmíněno, jedná se v podstatě o drahý sifon. 4.) minerální voda – zde je k menší konzumaci objektivní důvod. Velké množství minerálů, které se usazují v krevním řečišti ( a nejen v něm), mohou způsobovat zdravotní obtíže. Je potřeba takové vody střídat, nikoli pít stále jednu a tu samou, jak tvrdí reklamy. Patří sem i kyselky, minerálky s větším obsahem přírodních uhličitanů. 5.) kojenecká voda – čistě přírodní podzemní voda bez jakýchkoliv úprav ( povoleno je pouze UV záření a mírná stabilizace oxidem uhličitým – musí být uvedeno na etiketě). Tuto vodu samozřejmě můžeme pít všichni a měla by být nejkvalitnější. Těhotné ženy by měly taktéž používat tuto vodu.
Co bychom měli sledovat při nákupu balených vod? Především to, jak je voda uskladňována. S tím mívají problémy zejména u stánků, kde není odbyt tak velký. Voda by neměla čekat na odbavení několik dní na parném slunci venku na dvoře, jak tomu často bývá. Teploty kolem 40-ti stupňů jsou ideální pro pomnožení nežádoucí mikroorganismů. S tím souvisí i sledování data výroby / minimální trvanlivosti. Čím je voda starší, tím vyšší je riziko, že se v ní částice již pomnožily ( či vylouhovaly z obalu). Sledujme vždy, co stojí na etiketě a uzpůsobme nákup nejen našim finančním, ale i zdravotním, možnostem! Otevřená láhev by pak měla být vypita do 24 hodin, neboť otevřením dochází k porušení ochranné atmosféry a je možné, že dojde k zhoršení jakosti vody.
Nesporným faktem zůstává, že voda balená sice podléhá velmi přísným kritériím, které jsou ale kontrolovány pouze do okamžiku stáčení do láhví. O jejich dalším osudu pak rozhodují mnohé další, výše jmenované faktory, které už ale nejsou nijak kontrolovatelné. Voda z kohoutku je sice také kontrolována pouze v okamžiku svého odtoku z vodárny, prochází ale pak pouze potrubím, kde je tma a chlad, čili nehrozí přemnožení mikroorganismů z důvodu působení horka a slunce. Látky, které se vyluhují ze stěn potrubí by pak údajně škodlivé být neměly.
Nakonec se každý z nás musí rozhodnout sám, kterou vodu bude preferovat. Pod tlakem masových reklamních akcí na balenou vodu a zároveň propagačních akcí distributorů potrubní vody, máme úkol vpravdě nelehký. Své zde jistě sehraje i letitý zvyk, který jistě ze dne na den nezměníme. Své příznivce si ale jistě najde ten i ten druh vody – jako konečně asi u všeho.
Autorka: Zuzana Veselá
Ideální je, když hospodyňka může mluvit do toho, jak bude vypadat místo, kde stráví nejvíce času – tedy kuchyň. Takový případ ale nastane jen tehdy, když stavíme nový dům nebo celkově přestavujeme byt. Obvyklejší je případ, kdy prostor kuchyně je pevně dán.
Pojem bionádobí lze blíže specifikovat pojmy jako biovaření či biopotraviny. Předpona BIO by tedy měla naznačovat něco o přírodních surovinách, způsobech vaření, ale i bionádobí, které k biovaření a biopotravinám, a nejen k nim, patří.
V našem seriálu jsme přizpůsobovali kuchyni různým potravinovým omezením, ale na redukční dietu jsme prozatím opomněli.
Otázku jak připravit něco teplého na zub řeší hospodyně už od nepaměti. Pravěkou potřebu udržování ohně jsme nyní vyměnili za jinou – umět si co nejlépe vybrat troubu do kuchyně. Následující článek se zaměřuje na výhody trouby horkovzdušné, cenová rozpětí, i na to, čeho bychom měli při nákupu dbát.
Každá hospodyňka ví, že se správná kuchyně neobejde bez váhy. Tenhle fakt je známý už mnoho desetiletí. Ovšem s tím rozdílem, že staré decimálky nahrazují váhy nové – moderní. Trh nabízí celou škálu vah, vybírat můžeme v barvě, druhu, provedení, ceně atd.
Některé maminky období devíti měsíců očekávání zvládají bravůrně a některé to mají složitější. Velkou zásluhu na tom mají geny. Nic méně, v případě, že žena trpí všemi možnými a nemožnými sekundárními příznaky těhotenství, je vhodné aby se k úpravám dětského pokoje přidaly i úpravy kuchyně.
V první řadě doporučuji opravit nebo zakoupit novou digestoř. Jak je známo, čich se těhotným velice zlepšuje a mnoho pachů může vyvolat nevolnost. Proto nebude stačit pouhé větrání oknem při vaření. Co se týče různých pachů, digestoří jsme neskončili. Velmi se vám vyplatí investovat do plastových nádobek a každou načatou surovinu v lednici nebo ve špajzce hermeticky uzavřít. Nejenže předejdete okorávání a rychlejšímu kažení potravin, ale předejdete tak i možnosti obráceného žaludku při pohledu do ledničky.
Chuť je další ze smyslů, který se v těhotenství zcitliví. Při příštím velkém nákupu si udělejte zásobu dobrých a výživných dobrůtek. Většinou když vás popadne na něco chuť, nezbývá čas na cestu do poslední otevřené večerky v ulici. Zaměřte se především na potraviny, které vám chutnají a jsou zároveň zdravé. Někdo dá přednost hromadě ovoce, někdo oříškům. Nezapomeňte také naplnit lednici mléčnými výrobky, které jsou v tomto období obzvlášť důležité.
Těhotné ženy nesmějí nosit těžké věci a to ani na krátké vzdálenosti. Pokud budete vařit ve velkém, plňte hrnce půllitrem, když už jsou na plotně. Také si v horních skříňkách nenechávejte několik různých kusů nádobí navršených na sobě. Dovedete si představit, jak se snažíte vyndat mísu úplně ze spodu? Je to nepříjemné jak v běžném životě, tak to otravuje devíti měsíční období, již tak podrážděným čekatelkám.
Mnohé maminky mi potvrdily, že si nemohou vynachválit barovou židličku u kuchyňské linky. Je pravda, že nohy v těhotenství otékají a tělo je často vysílené. Proto si při zdlouhavém škrábání brambor můžete ulevit alespoň opřením o stoličku. Pouvažujte i o takovéto možnosti ulehčení života.
Autorka: Kateřina Kudlíková
Příjemný podzimní vzduch prosycený vůní padajícího listí přímo vybízejí k posezení na zahrádce, balkónu či terase. A nemá-li hospodyňka zrovna v tyto dny náladu zůstat opět sama zavřená doma v kuchyni, není nic snazšího než uvařit pro rodinu či přátele přímo na terase, a mnohdy se u toho ještě příjemně pobavit. Přestože buřty si tu nad pravým táborákem opečeme jen těžko, i tak nám ale terasa nabízí až překvapivě širokou paletu kuchařských možností.
Pití kávy dnes tak rozšířeno, že se stalo oblíbeným rituálem mnoha z nás a může být i chvílí, kdy si rádi uděláme čas na lahodný šálek horké povzbuzující kávy. Pro docílení opravdu dobré chuti kávy a vychutnání si oblíbené chvilky je nejvhodnější kávová zrna pomlít těsně před použitím, jelikož mletí otvírá buňky zrnek, uvolňuje éterické oleje a plyny. Proto existují také kafemlýnky (či kávomlýnky), pomocí nichž si můžeme kávová zrna pomlít a připravit si lahodnou kávu.